18+

Vítejte na stránkách eshopu Stará vína. Abyste mohli vstoupit na stránky, musíte potvrdit svoji plnoletost. Stránky obsahují informace pro zletilé osoby, především pak o prodeji alkoholu.

Potvrzení plnoletosti neslouží k cílení reklamy a je vyžadováno především pro uložení informace pro zákonné účely a slouží pouze pro potřebu eshopu.

Více informací naleznete zde


Ano       Ne

Vše je jinak ... víno je jisté!

Více jak 20 let trávíme začátek dubna v Bordeaux degustováním a hodnocením aktuálního ročníku. Tento rok bylo všechno jinak! Díky globální krizi vyvolané koronavirovou hrozbou, jsme bohužel tento rok zůstali doma, stejně jako všichni obchodníci z celého světa. Svět se ale zase dává do pohybu a my s ním. Když jsme nemohli my do Bordeaux, musí víno za námi do Prahy. Naši přátelé v Bordeaux nám vyšli vstříc a domluvili jsme se na zaslání vzorků ročníku 2019 k degustaci do Prahy. Během příštího týdne přivezeme na 100 vzorků alokovaných vín a v pondělí 15. června proběhne odborná degustace celého ročníku, o které Vás samozřejmě budeme podrobně informovat.

Kampaň en primeur začala pomalu již minulý týden a od zítřka bude v plném proudu. Ráda bych Vám tedy alespoň prozatím zprostředkovala zásadní informace o celém ročníku z těch nejlepších zdrojů, ze Ch. Lafleur, Ch. Beychevelle, Union de Grand Cru Classé Bordeaux a Vinařského institutu v Bordeaux.

ROČNÍK 2019 OČIMA VINAŘŮ

Loňská zima byla jednou z nejmírnějších za posledních 20 let, dokonce únor byl nejslunnější a nejsušší od roku 1981. Půda se během března velmi rychle prohřála, což vedlo k rychlejšímu probouzení vinic a následně ke květenství již počátkem června, tj. cca o týden dříve než obvykle. Počasí sice nebylo ideální, chladné a mírně deštivé, ale na druhé straně nedošlo k žádným závažnějším poškozením mrazem jako v předchozích letech.

Od 15. června počasí vyslyšelo přání vinařů a zachovalo jim přízeň po celé léto i podzim. Červenec i srpen byly velmi teplé s několika vlnami veder. Rok 2019 byl 3. nejteplejším od roku 1900. Naštěstí během léta přišlo několik dešťových přeháněk, které pomohly hroznům kontinuálně vyzrávat a zachovat si svou šťavnatost.

Září nabídlo vinařům naprostý klid pro sklizeň. Zejména Merlot byl sklízen v dokonalých podmínkách a ve skvělé kondici. Cabernety musely počkat do října, ale podmínky na sklizeň zůstaly i přes časté přeháňky také výborné. Podařilo se sebrat zcela zdravé a optimálně vyzrálé hrozny se skvělou koncentrací a svěžestí a navíc v největším množství za posledních 15 let.

ZÁVĚREM

Celkově lze hodnotit ročník 2019 jako nadprůměrný a to rozhodně nejen pouze z hlediska sklizeného množství, ale hlavně z hlediska kvality vína. S ohledem na celkovou ekonomickou situaci ve světě, lze očekávat i výrazný pokles cen. Předběžný odhad je cenová úroveň ročníku 2014, což by znamenalo jedinečnou příležitost nejen pro investory, ale i pro všechny milovníky velkých vín!Pro aktuální nabídku a pokyny k rezervaci klikněte zde

Hodnocení vín odborníky Merlot d'Or

degustace vzorků vín z Bordeaux pro hodnocení kvality ročníku 2019, který se prodává v rámci en primeur. Hodnocení proběhlo dle metodiky firmy Merlot d'Or, která je doplňkem k hodnocením NM (Neal Martin), WS (Wine Spectator), JS (James Sucklink) a WE (Wine Enthusiast).

Hodnotící komise d'Or byla ve složení: Zlatko Míčka, Diana Sixtová, Miroslav Jajcay, Libor Narazčuk, Peter Mikula, Tomáš Odermatt a Michal Šetka.